Konkurs od 2005 r. organizuje serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagradzając osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN już po raz drugi znalazł się w gronie najlepszych instytucji nominowanych do nagrody „Popularyzatora” w kategorii Instytucja Naukowa. Jury doceniło wieloletnią działalność popularno-naukową Instytutu, która umożliwia społeczeństwu bezpośredni kontakt z badaczami, ich wynalazkami, odkryciami, a także czas i przestrzeń do dialogu i podzielenia się swoimi potrzebami i obawami.

Od 4 lat Instytut koordynuje w Olsztynie najważniejszą imprezę upowszechniającą naukę w Europie – Noc Naukowców Fusion Night, podczas której niweluje negatywne stereotypy na temat naukowców, pokazuje osobom niezwiązanym z nauką jak wielkie znaczenie mają efekty pracy badaczy w naszym codziennym życiu oraz propaguje karierę badawczą wśród młodzieży. Flagowym działaniem Instytutu jest również organizacja Pikniku Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”, który odbywa się w samym centrum olsztyńskiej starówki, „wyprowadzając” naukę z niedostępnych na co dzień laboratoriów. Ponadto, młodzi naukowcy Instytutu kilkanaście razy w roku odwiedzają uczniów, organizując interaktywne warsztaty, pokazy i doświadczenia, dostarczając nauczycielom gotowe scenariusze efektywnego przekazywania określonych zagadnień, które zaciekawiają, angażują i inspirują młodzież szkolną. Rocznie, w imprezach popularno-naukowych organizowanych przez Instytut uczestniczy ok. 20 tysięcy osób.

Zwycięzców konkursu „Popularyzator Nauki” poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę.

Relacja TVP (od 11:42)

Oglądaj TVP3 Olsztyn (od 15:40)

 

Data publikacji: 1.12.2017