200 naukowców, 12 godzin wspólnego eksperymentowania i kilka tysięcy gości, którym nauka nie jest obojętna. Kolejna, czwarta już edycja Europejskiej Nocy Naukowców zorganizowana przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie dobiegła końca.

IRZiBŻ PAN był jedną z dwóch instytucji naukowych, które koordynowały w Polsce tę najważniejszą imprezę popularno-naukową starego kontynentu. Odbywająca się w ramach programu Horyzont 2020 – Akcje Marii Skłodowskiej-Curie Noc Naukowców świętowana była w tym roku w ponad 300 miastach Europy.

Poprzez szeroki wachlarz eksperymentów, doświadczeń i warsztatów naukowcy pokazywali niezwykle ważną rolę badań w naszym codziennym życiu, łamiąc przy tym stereotypy związane z zawodem naukowca i budując wzajemne zaufanie z mieszkańcami regionu. Każdy mógł poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania z „pierwszej ręki”, czy to dotyczące zdrowia, żywienia czy zainteresowań związanych np. z nowoczesnymi technologiami. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zaprosił gości Nocy do odwiedzenia niedostępnych na co dzień laboratoriów, w których mogliśmy m.in. wziąć udział w eksperymentach z niewidzialnym pismem, przygotować własne preparaty, poznać techniki daktyloskopijne i sprawdzić rzeczywistą zawartość witaminy C w sokach owocowych i suplementach diety. Czekał nas też pokój ucieczki „Escape the Lab”, z którego uwolnić nas mogło tylko poprawne rozwiązanie naukowych zagadek. Ponadto goście wydarzenia obejrzeli mikroskopowe „dziwowisko”, wzięli udział w badaniu Dopplera, zaprojektowali naturalne kosmetyki, zbudowali DNA z żelków i bakterie z kolorowych tekstyliów.

Wieczorem na gości czekały spotkania się z pierwszym Polakiem w kosmosie – generałem Mirosławem Hermaszewskim oraz twórcami bloga podróżniczego „Busem przez świat”.

Europejska Noc Naukowców w Olsztynie odbyła się pod patronatem m.in. Prezesa Polskiej Akademii Nauk, a jednym z partnerów wydarzenia był Oddział Polskiej Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Galeria:

Relacje:

TVP 3 Olsztyn – od 21:45

Wyborcza.pl

Polskie Radio Olsztyn

E-korepetycje.net

Dumni z Olsztyna

 

Data publikacji: 2.10.2017