Jak przygotować produkt bezglutenowy aby był smaczny, atrakcyjny i bezpieczny dla konsumenta? Jakie są współczesne trendy w produkcji i przetwórstwie owsa oraz gryki? Jak wykorzystać grykę i owies do produkcji innowacyjnych produktów bezglutenowych? Nad czym obecnie pracują naukowcy przygotowujący nowatorskie produkty bezglutenowe? Jakie potrzeby powinny zostać jeszcze rozwiązane? O tym wszystkim będziemy rozmawiać na Warsztatach zorganizowanych 29 czerwca w Warszawie w ramach europejskiego projektu TRAFOON.

MIEJSCE: Novotel Warszawa Airport, ul.: 1 Sierpnia 1, Warszawa; TERMIN: 29/06/2016, początek godzina 10.00;

OPŁATA: Warsztaty są bezpłatne, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest rejestracja.

Szanowni Państwo,

Przetwórstwo gryki, owsa oraz produkcja wyrobów bezglutenowych będzie głównym tematem omawianym na spotkaniu producentów, przetwórców, handlowców, naukowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych (zrzeszających np. konsumentów). Spotkanie to jest częścią cyklu organizowanego w całej Europie w ramach projektu TRAFOON dla wsparcia innowacji w obszarze tradycyjnych i lokalnych łańcuchów produkcji żywności.
Projekt TRAFOON ma na celu poprawę transferu aktualnej wiedzy obecnej w laboratoriach badawczych, współczesnych trendów do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w celu wzmocnienia ich pozycji rynkowej. Ciągle zwiększona presja na producentów i oczekiwania zagrażają wielu tradycyjnym wyrobom oraz technikom przetwarzania, które jeszcze dziś są dostępne. Realizacja projektu ma na celu zapobiec temu zjawisku poprzez wsparcie producentów i przetwórców z wykorzystaniem specjalistów branży badań i rozwoju, pokazanie dobrych praktyk oraz potencjalnych innowacji.

Warsztaty zatytułowane „Od tradycji do innowacji – gryka, owies i produkty bezglutenowe – strategie dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie produkcji, przetwórstwa i obrotu” przeznaczone są dla specjalistów branży żywności bezglutenowej oraz producentów i przetwórców gryki oraz owsa. Odbędą się one 29 czerwca 2016 roku w Warszawie w hotelu Novotel Warszawa Airport. W ramach prelekcji wygłoszonych przez wybitnych specjalistów, praktyków oraz naukowców na co dzień współpracujących z przemysłem poruszane będą m.in. następujące zagadnienia:

  • Bezglutenowe produkty zbożowe: przetwarzanie, produkcja, marketing
  • Gryka jako składnik funkcjonalny w produktach piekarniczych
  • Stosowanie gryki i owsa w piekarnictwie i ciastkarstwie z perspektywy międzynarodowej
  • Skrobie bezglutenowe i ich rola w produktach bezglutenowych
  • Ustanowienie bezglutenowego łańcucha przetwórstwa owsa w Holandii
  • Chleb gryczany wzbogacany mączką chleba świętojańskiego – nowa alternatywa w diecie bezglutenowej
  • Holenderski Ośrodek Konsultacyjny Produktów Bezglutenowych – porażki i sukcesy
  • Sprawozdania z najważniejszych międzynarodowych spotkań branżowych m.in.: Oats 2020

Na zakończenie warsztatów przewidziana jest dyskusja prelegentów i uczestników.

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny a uczestnikom spotkania zapewniamy kawę, herbatę, drobne przekąski oraz lunch, wymagana jest jedynie rejestracja poprzez stronę internetową. Przewidujemy tłumaczenie wystąpień z języka angielskiego na polski.

Streszczenia prezentacji wygłoszonych w trakcie warsztatów

 

Data publikacji: 9.06.2016