OGLĄDAJ od 16:40

Stacja badawcza w Popielnie zajmie się badaniami nad rozrodem zwierząt oraz żywnością. Ośrodek znany z hodowli konika polskiego, bobra czy lokalnych raz bydła stał się częścią Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Pierwsi samodzielni pracownicy naukowi ze stolicy Warmii i Mazur do Popielna przeprowadzą się w maju.

– Starania o wyłączenie stacji badawczej w Popielnie z zasobów jednostek gospodarczych podlegających Kancelarii PAN trwały 2 lata. Popielno przez lata było bardzo dobrze zarządzanym ośrodkiem, który wsławił się programami hodowli konika polskiego i rekonstytucji bobra, prowadził i nadal prowadzi hodowlę zachowawczą lokalnych ras bydła objętych programem ochrony. Podejmowane były tam także próby krzyżowania żubra, bizona i krowy, które miały stać się remedium na permanentne problemy zaopatrzenia rynku krajowego w mięso – wyjaśnia prof. Mariusz Piskuła dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Jak dodał, w związku z porządkowaniem majątku, którym dysponuje PAN, trzeba było przejrzeć gospodarstwa pomocnicze pod względem ich użyteczności i zgodności z działalnością statutową Akademii: — Choć stacja w Popielnie wypełniała swoje zadania, to jednak przynosiła w ostatnich latach straty.

– Stacja w Popielnie została włączona do olsztyńskiego instytutu PAN, ponieważ program badań prowadzonych przez naukowców Instytutu jest w dużej mierze zbieżny z realizowanymi w Popielnie. Szukamy możliwości współpracy – nie tylko dotyczącej rozrodu zwierząt wolno żyjących i gospodarskich, ale również dotyczących badań żywności tradycyjnej i ekologicznej oraz jej prozdrowotnych właściwości — podkreśla prof. Piskuła.

Naukowcy PAN chcą w Popielnie umieścić centrum badań nad dużymi zwierzętami (bydło, świnie, konie), ponieważ obecnie ogranicza się możliwość prowadzenia doświadczeń w miejscach, gdzie jednocześnie prowadzona jest produkcja zwierząt hodowlanych.

Jak dodał dyrektor Piskuła, w Popielnie nadal byłaby zlokalizowana hodowla konika polskiego (tarpana) oraz ośrodek edukacji ekologicznej, w nieodległym Wielkim Lesie (podlegającym stacji w Popielnie) – mieściłaby się hodowla bydła, a w Wejsunach umieszczono by centrum badawcze z laboratoriami. Pierwsi samodzielni pracownicy naukowi przeprowadzą się z Olsztyna do Popielna już w maju.

Data publikacji: 22.04.2016